Postawa a zachowanie człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań zaś predyspozycji behawioralnych skierowanych do ludzi, grup, idei czy też obiektów. Wpływa płeć nadobna na zachowanie jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, podczas gdy wykonywać ewentualnie szczędzić się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo prosty modus robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeśliby figura osoby dostaje lepiej. Sukcesy zaś porażki w życiu zależy od chwili postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, owo zależności międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne natomiast wielce trudne do zmiany.

Zachowanie owo sposób, w który informacja figura reaguje na swoją postawę. Ta odpowiedź jest ewentualnie pozytywna bądź negatywna, w związki odkąd tego, gdy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami przypadkiem pomijać iść aż do szkoły bądź studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby lub ma malutko szacunku do niej być może http://www.chrzastowski.pl zademonstrować tę postawę poprzez mówienie szczegółowo do tej osoby. Na zachowanie przypuszczalnie wpływać moc czynników niezależnie od postawą, w tym przekonania na sprawa siebie tudzież innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne natomiast wygoda. Jest to postępowanie względnie oddźwięk osoby w odpowiedzi na zewnętrzne bądź wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w kto byt funkcjonuje lub działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję do oceniania rzeczy w dokładny sposób. Może to przechowywać we wnętrzu ocenę ludzi, spraw, przedmiotów bądź wydarzeń. Takie oceny są raz za razem pozytywne względnie negatywne, tymczasem mogą też stanowić niekiedy niepewne. Na przykład, możesz dysponować mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby lub sprawy. Naukowcy sugerują również, że istnieje nieco różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są nieraz określane jako CAB bądź ABC postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli tudzież przekonania na dany temat.
Komponent afektywny: jak obiekt, osoba, przeszkoda względnie wydarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: gdy figura wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje sporo czynników, które mogą wpłynąć na to, kiedy tudzież z jakiego powodu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się dosadnie w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego względnie mogą stanowić wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne zaś normy społeczne mogą mieć prawdziwy doniosłość na postawy. Role społeczne odnoszą się do tego, jak http://www.obiala.pl zasoby ludzkie powinni się szczędzić w określonej roli bądź kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w ciągu właściwe.
Uczenie się – Postaw można się nauczyć na moc sposobów. Zastanów się, w który modus reklamodawcy wpływają na Twoje podejście do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten pociągający oraz fascynujący dzieło malarskie powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia spośród tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się także postaw na krzyż obserwację ludzi naokoło nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dziatwa spędzają multum czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców natomiast tak bywa zaczynają argumentować podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, że pod spodem pewnymi warunkami zasoby siły roboczej są w wyższym stopniu skłonni chronić się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są wielokrotnie wyrażane.
Kiedy możesz byt http://www.brewinski.pl wygrać albo stracić w związku spośród tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, by dostroić się aż do zachowania
W niektórych przypadkach zasoby ludzkie mogą w samej rzeczy odmienić swoje nastawienie, tak aby lepiej dostosować je aż do swojego zachowania. Dysonans kognitywny to zjawisko, w którym postać doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli czy też przekonań. Aby słabnąć to napięcie, zasoby ludzkie mogą przerobić swoje postawy, by odzwierciedlić swoje inne przekonania lub rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, atoli zaczynasz napotykać się z kimś, jaki jest bardzo niestabilny finansowo. Aby słabnąć energia spowodowane sprzecznymi przekonaniami natomiast zachowaniem, masz duet możliwości. Możesz doprowadzić do końca alians zaś poszukać partnera, jaki jest z większym natężeniem sprawdzony finansowo, ewentualnie możesz zmniejszyć waga stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pośrodku sprzecznym nastawieniem zaś zachowaniem, musisz albo przeobrazić nastawienie, bądź przeistoczyć swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą posiadać masywny istotność na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą aż do kształtowania postawy, mogą i przyczynić się jej zmianę.